Sayın Kat Malikleri
Site Yönetimi olarak ,10/07/2020 tarihinde aşağıdaki SMS i telefonlarınıza göndermiştik.
" SAYIN SİTE SAKİNLERİ ,MENEKŞEEVLERİ SİTEMİZİN MENEKŞE 1 VE MENEKŞE 2 OLARAK AYRILMASI İŞLEMLERİ TAPUDA TAMAMLANMIŞTIR. TAPU HARCI İLE DÖNER SERMAYE HARCI 10/07/2020 DE ÖDENMİŞ OLUP, AY SONUNA KADAR İMZALANIP RESMİLEŞECEKTİR. YENİ YÖNETİM PLANLARI GEREĞİNCE 3 AY İÇİNDE YENİ TEMSİLCİLERİN SEÇİLMESİ ZORUNLUDUR. KONGRE YASAKLARININ UZATILMAMASI HALİNDE AYRILIĞIN ADALETE , HUKUKA UYGUN VE MEDENİ BİR ŞEKİLDE BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞMESİ İÇİN , AĞUSTOS AYI İÇİNDE HUKUK VE MALİ MÜŞAVİRLERİMİZLE BİRLİKTE "AYRILIK PROTOKOLÜ" HAZIRLANACAKTIR.BU PROTOKOL TEMSİLCİLER MECLİSİNDE ONAYLANDIKTAN SONRA , YENİ SİTE KURULUMLARI İÇİN BÜROKRATİK İŞLEMLER TAMAMLANACAKTIR. ARDINDAN SEÇİM TAKVİMİ OLUŞTURULUP , SEÇİMLER YAPILACAK, VE YENİ YÖNETİMLER OLUŞTURULACAKTIR.VARLIKLAR ALACAKLAR VE BORÇLAR , PROTOKOLE UYGUN OLARAK DAİRE SAYISINA GÖRE PAYLAŞILACAKTIR. BU NEDENLE ASILSIZ ÖNERİLERE "AİDATLARINIZI ÖDEMEYİN, SONRA KENDİ SİTEMİZE ÖDERSİNİZ " LAFLARINA LÜTFEN İTİBAR ETMEYİNİZ,AİDATLARINIZI ZAMANINDA ÖDEYEREK GECİKME CEZASI ÖDEMEK ZORUNDA KALMAYINIZ.SÜRECİN EN GEÇ EKİM ORTASINA KADAR TAMAMLANMASI HEDEFLENMEKTEDİR. BİLGİNİZE. SAYGILARIMIZLA MENEKŞEEVLERİ SİTE YÖNETİMİ."
Site yönetim ofisini arayan bazı Kat maliklerinin sorularından, yukarıdaki SMS ten ,farklı anlamlar/ sonuçlar çıkaran kat Maliklerimizin olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bu çerçevede bazı kısa açıklamalara gerek duyulmuştur.
1 Sitelerin Yönetim Planları Tapu Müdürlüklerince tescil edilip, tapu kayıtlarında saklanır. Siteden yapılan alımlarda ilgili Tapu Müdürlüğü, siteden daire alanlara, işlemler bittikten sonra Site Yönetim Planı verir.
2 Bu çerçevede Site Yönetim Planı değişikliği yapılması söz konusu olduğunda , yapılan değişikliğin müracaat ve tescil edildiği makamı , ilgili Tapu Müdürlüğüdür.
3 İlgili Tapu müdürlüğü yapılan değişikliğin, Kanunlara, Site Yönetim Planına ve Planda yazan usullere uygun olup olmadığını gerekli evrakların tamamlanmış olup olmadığını inceledikten sonra , her şeyin uygunluğunu tespit etmesi halinde onaylar ve değişikliği tescil eder.
4 Menekşe Evleri Sitesi Temsilciler Kurulunun oybirliği ile aldığı karar sonucu , Sitemizin , Menekşe 1 Evleri ve Menekşe 2 Evleri Sitesi olarak ayrılması işlemleri de tamamen bu çerçevede yürümüş ve her şeyin , kanunlara , Site Yönetim Planına ve usullere uygun olması ve gerekli evrakların tam olması nedeni tescil edilmiş, ve harçların ödenmesi ile imza aşamasına gelinmiştir.
5 Ödenen Harçlar, 392.50 TL döner semaye Harcı, 176.00 TL Tapu Harcıdır. Yapılan işlemlerde kat maliklerinin Tapuları ile ilgili bir işlem yapılmamıştır. Sadece Eski Yönetim Planlanın Yürürlükten kaldırıldığı ve Menekşe 1 deki dairelerin kütüklerine MenekşeEvleri 1 Yeni Yönetim Planı kaydedilmiş, Menekşe 2 deki dairelerin kütüklerine Menekşe Evleri 2 Yeni Yönetim Planı kaydedilmiştir. Harçlar bu işlemler için alınmıştır.
Bu konuda hatırlanırsa , Site Yönetimimiz, 2019 Eylül ve Ekim aylarında ,15 gün önceden çağrılar yaparak, tüm bloklarda kat Malikleri ile toplantılar düzenlemişti. Bu toplantılarda , gerek mali nedenlerle , gerek, Yönetim kolaylığı gerek denetim kolaylığı gerekse şeffaflık konularında , Tek site olarak devamın veya
iki ayrı site olmanın artıları eksileri tartışılmıştı. Bu çerçevede 16/01/2020 de Temsilciler Kurulu oy birliği ile sitenin ikiye ayrılmasına karar vermişti. Ağustos ve Eylül ayları içinde , Menekşe 1 ve Menekşe 2 bölümlerimizin haklarına hukuklarına saygılı ve koruyucu bir protokol hazırlanarak, bu protokol çerçevesinde ,yapılacak seçimlerle yeni yönetimler oluşturulacaktır.
SİTE YÖNETİMİ


Paylaş: